Czy warto szacować wartość nieruchomości w oparciu o serwisy ogłoszeniowe?

Udostępnij artykuł

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Czy warto szacować wartość nieruchomości w oparciu o ceny z serwisów ogłoszeniowych? Zdecydowanie nie warto. Poniżej wyjaśniamy dlaczego.

 

Ceny ofertowe na portalach ogłoszeniowych są przeważnie zawyżone

 

Ceny oferowane w serwisach ogłoszeniowych ustanawiają biura pośredniczące w sprzedaży lub bezpośrednio sami właściciele i bardzo często są one zawyżone. Strona sprzedająca dokłada tzw. bufor bezpieczeństwa do ceny, która ją satysfakcjonuje, aby zostawić sobie pole do negocjacji ceny przez kupującego. Każda cena osiągnięta ponad ustalone minimum zwiększa przychód sprzedającego.

 

Konflikt interesów

 

Dla sprzedającego jego nieruchomość najczęściej będzie warta znacznie więcej niż dla kupującego. Spowodowane jest to konfliktem interesów między stronami transakcji, co jest zupełnie naturalnym zjawiskiem. Przykładowo 5-letnie meble kuchenne dla sprzedającego mogą być dowodem solidnie wykonanej roboty stolarza i podnosić wartość mieszkania a dla kupującego te same meble będą niemodnym elementem wyposażenia, który planuje wymienić, co wpływa negatywnie na wartość nieruchomości. Rzeczoznawca majątkowy pomaga ustalić rynkową wartość nieruchomości, opartą o faktyczne (nie ofertowe) ceny nieruchomości. Jako rzeczoznawcy majątkowi mamy dostęp do aktów notarialnych i baz cen transakcyjnych, co pozwala nam na oszacowanie najbardziej prawdopodobnej do uzyskania ceny na rynku lokalnym.

 

Czy warto negocjować cenę sprzedaży?

 

Oczywiście. Największe upusty – nawet do kilkunastu procent, można uzyskać na rynku wtórnym. Przy zakupie nieruchomości z rynku pierwotnego (od dewelopera) upusty cenowe są zazwyczaj kilkuprocentowe. Każdy z deweloperów ma jednak własną politykę cenową i skłonność do negocjacji może być większa lub bardziej ograniczona. Coraz częściej zgłaszają się do nas klienci, którzy zlecają nam wycenę mieszkania lub domu do celów sprzedaży – zarówno sprzedający, jak i kupujący. Chcesz poznać szczegóły? Skontaktuj się z nami – pomożemy!